Project info

  • Yapılan İş: Hacı Ömer Efendi Tapuları
  • Alan: – m2
  • Değeri: – TL
  • Konum: Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Cumalı köyünde 1300 dönüm, Alacami köyünde 800 dönüm, Kumköy de 1500 dönüm, Fethiye’nin Ölüdeniz beldesinde bin dönüm, Manavgat’taki Ömer Gölü’nde 103 dönüm, Burdur ve Bucak’ta 1800’lü yıllarda ipek üretilen iki adet çiftlik, Atatürk Havalimanı’nda kamulaştırılan yerlerin bir kısmı.

Soy ağacının tam halini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Teke Sancağı’nın 1819-1820 yıllarındaki mütesellimi İskenderiyeli Hacıömer Ağa ile aynı görevi 1921’de üstlenen kardeşi Süleyman Ağa ve amcalarının torunu Zeynel Ağa’nın mirasçılarını belirlemek amacıyla Antalya’da açılan veraset davasında son aşamasında

Davaya müdahil olan 1100 kişi, Antalya, Fethiye, Burdur ve Bucak’taki mülklerin mirasçısı olabilmeyi bekliyor.

Osmanlılar döneminde Anadolu eyaletine bağlı Teke sancağının 1819-1820 yıllarındaki mütesellimi İskenderiyeli Hacıömer Ağa ile aynı görevi 1921’de üstlenen kardeşi Süleyman Ağa ve amcalarının torunu Zeynel Ağa’nın mirasçılarını belirlemek amacıyla Antalya’da 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davaya, 1100 kişi müdahil oldu.

Avukat Faruk Demirel, yaptığı açıklamada, son aşamaya gelen davanın sonuçlanmasının ardından bu ağalara ait mülklerle ilgili mirasçılarının tespit edilememesi nedeniyle yarım yüzyıldır süren birçok davanın da çözümlenmesinin beklendiğini söyledi.

Hacıömer, Süleyman ve Zeynel ağaların mülkiyetleriyle ilgili Antalya, Serik ve Manavgat kadastro mahkemeleri başta olmak üzere bir çok yerde davaların sürdüğünü ifade eden Demirel, mülkler arasında Serik Devlet Hastanesi ve Antalya Havalimanı’nda kamulaştırılan yerler bulunduğunu ve veraset ilamlarının alınması durumunda istimlak edilen yerlerde bedel artımı isteyeceklerini söyledi.

Veraset ilamının alınmasının ardından mirasçıların hak sahibi olduğu, davası sonuçlanan ve işgal edilen yerlerin tahliyesini isteyeceklerini ifade eden Demirel, mirasın henüz davaya konu olmamış mülkiyetlerini tespit etmek için de çalışma başlatacaklarını bildirdi.

Avukat Faruk Demirel hastalık nedeniyle vefat edince, eşi dosyaları devir alıp şirketimize başvurdu. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra işlemlerimize başlamış bulunmaktayız. Bize güvendikleri için teşekkür ederiz.